France at the 2010 Winter Olympics
France took part in the 2010 Winter Olympics in Vancouver with 108 athletes in 13 sports part.
- 2.1 Biathlon
- 2.2 Curling
- 2.3 Figure Skating
- 2.4 Speed Skating
- 2.5 freestyle skiing
- 2.6 Nordic Combined
- 2.7 luge
- 2.8 Shorttrack
- 2.9 Skeleton
- 2:10 Alpine Skiing
- 2:11 Cross-Country Skiing
- 2:12 Ski Jumping
- 2:13 snowboard
Medalist
Gold
Silver
Bronze
Participants by sport
Biathlon
- Jean -Guillaume Beatrix
- Alexis Boeuf
- Vincent DeFrasne 10 km Sprint: 53 place 12.5 km pursuit: 22 Place 20 km individual: 26th place 4 x 7,5 km relay: 6th place
- Martin Fourcade 10 km Sprint: 35th place 12.5 km pursuit: 34th place 20 km individual: 14th Place 15 km mass start: Silver 4 x 7,5 km relay: 6th place
- Simon Fourcade 10 km Sprint: 71 place 20 km individual: 40th place 15 km Mass Start: 14th Place 4 x 7,5 km relay: 6th place
- Vincent Jay 10 km sprint: Gold 12.5 km pursuit: Bronze 20 km individual: 60th place 15 km Mass Start: 8th Place 4 x 7,5 km relay: 6th place
- Sandrine Bailly 7.5 km Sprint: 15th Place 10K Pursuit: 27th place 15 km Individual: 52nd place 12.5 km Mass Start: 7th place 4 x 6 km relay: Silver
- Sylvie Becaert 7.5 km Sprint: 29 place 10K Pursuit: 29th place 15 km Individual: 30th place 4 x 6 km relay: Silver
- Marie -Laure Brunet 7.5 km sprint: 6th place 10 km pursuit: Bronze 15 km Individual: 12th Place 12.5 km Mass Start: 15th Place 4 x 6 km relay: Silver
- Julie Carraz - Collin
- Marie Dorin 7.5 km sprint: Bronze 10K Pursuit: 17th Place 15 km Individual: 51st Place 12.5 km Mass Start: 16th Place 4 x 6 km relay: Silver
Curling
- Thomas Dufour ( Skip)
- Tony Angiboust ( Third )
- January Henri Ducroz ( Second)
- Richard Ducroz ( Lead)
- Raphael Mathieu (replacement)
Figure skating
- Florent Amodio (Single) 12th Place
- Yannick Bonheur ( pairs skating ) 14th Place
- Fabian Bourzat (Single) 7th place
- Brian Joubert (Single) 16th Place
- Isabelle Delobel ( Ice Dance ) 6th place
- Vanessa James ( pair skating ) 14th Place
- Nathalie Pechalat ( ice dancing ) 7th place
Speed Skating
- Pascal Briand 1500 m: 33 Place
- Alexis Contin 5000 m: 6th place 10000 m: 4th place
Freestyle skiing
- Anthony Benna ( Mogul )
- Arnaud Burille ( Mogul ) 21 Place
- Guilbaut Colas ( Mogul ) 6th place
- Anak Gavaggio ( ski cross ) 5th Place
- Xavier Kuhn ( Ski Cross ) 17th Place
- Sylvain Miailler ( ski cross ) 12th Place
- Pierre Ochs ( ski cross ) Moguls: 12th Place
- Ted Piccard ( ski cross ) 21 Place
- Ophélie David ( ski cross ) 9th place
- Chloé Georges ( ski cross ) 28th place
- Marion Josserand ( ski cross ) bronze
Nordic Combined
- Francois Braud Team competition: 4th place
- Jonathan Félisaz
- Sébastien Lacroix Team competition: 4th place
- Maxime Laheurte Team competition: 4th place
- Jason Lamy Chappuis Gundersen normal hill: Gold Team competition: 4th place
Luge
- Thomas Girod
Short track speed skating
- Maxime Chatâignier
- Thibaut Fauconnet
- Benjamin Mace
- Jérémy Masson
- Jean-Charles Mattei
- Stéphanie Bouvier
- Véronique Pierron
Skeleton
- Grégory Saint-Genies
Alpine Skiing
- Johan Clarey Departure: 27th place
- Guillermo Fayed Departure: 26th place Super -G: 22 Place
- Julien Lizeroux
- Thomas Mermillod Blondin
- Steve Missillier
- David Poisson Departure: 7th place Super -G: DNF
- Cyprien Richard
- Gauthier de Tessières Super -G: 31st place
- Adrien Theaux Departure: 16th Place Super -G: 13th Place
- Maxime Tissot
- Sandrine Aubert
- Taïna Barioz
- Anne -Sophie Barthet
- Olivia Bertrand
- Claire Dautherives
- Ingrid Jacquemod Departure: 23th Place Super -G: 10th place
- Marie Marchand - Arvier Departure: 7th place Super -G: DNF
- Anémone Marmottan
- Nastasia Noens
- Aurélie Revillet Departure: 17th Place Super -G: 22 Place
- Marion Rolland Departure: DNF
- Tessa Worley
Cross-country skiing
- Roddy Darragon
- Robin Duvillard
- Jean -Marc Gaillard 50 km Mass Start (Classic): 19th Place
- Emmanuel Jonnier
- Maurice Manificat
- Cyril Miranda 50 km Mass Start (Classic): 38th place
- Vincent Vittoz 50 km Mass Start (Classic): 13th Place
- Laure Barthélémy
- Celia Bourgeois
- Aurore Cuniet
- Karine Laurent Philippot
- Cecile Storti
- Émilie Vina
Ski Jumping
- Emmanuel Chedal Individual competition, normal hill → 24
- Vincent Descombes Sevoie Individual competition, normal hill → 28
- David Lazzaroni Individual competition, normal hill → 47
- Alexandre Mabboux Individual competition, normal hill qualification → 49, retired ( 89.0 pts)
Snowboard
- Mathieu Bozzetto (parallel ) bronze
- Mathieu Crepel ( Halfpipe ) 10th Place
- Paul -Henri De Le Rue ( snowboard cross ) 25th place ( in the second round excreted )
- Xavier De Le Rue ( snowboard cross ) 19th Place ( in the second round excreted )
- Sylvain Dufour (parallel )
- Arthur Longo ( Halfpipe ) 19th Place ( in qualifying excreted )
- Tony Ramoin (Snowboard Cross) bronze
- Aluan Riccardi ( Halfpipe ) 15th Place ( in the semi finals )
- Pierre Vaultier (Snowboard Cross) 9th place ( in the quarterfinals excreted )
- Gary Zebrowski ( Halfpipe ) 13th place ( in the semi finals )
- Deborah Anthonioz (Snowboard Cross) silver
- Claire Chapotot (Snowboard Cross) 13th Place
- Camille de Faucompret (parallel )
- Nathalie Desmares (parallel )
- Nelly Moenne - Loccoz (Snowboard Cross) 6th place
- Océane Pozzo (Snowboard Cross)
- Sophie Rodriguez ( Halfpipe ) 5th Place
- Mirabelle Thovex ( Halfpipe ) 20th Place ( in qualifying excreted )