Poland at the 2008 Summer Olympics
On 9 July 2008, the Polish Olympic Committee has announced a national team of 263 athletes on the XXIX Summer Olympic Games in Beijing. In a later time ( 17 to 19 July ), the final teams in the Volleyball Spielerinen, volleyball and handball players were announced. Finally, Poland sent a squad of 263 players (160 men and 103 women). For standard-bearer for the opening ceremony of the canoeist Marek Twardowski was determined.
Medalist
Badminton
- Przemysław Wacha - Men's Singles
- Michał Łogosz - men's doubles
- Robert Mateusiak - men's doubles
Women
- Kamila Augustyn - Women's Singles
Mixed
- Nadia Kostiuczyk, Robert Mateusiak
Archery
Women
- Iwona Marcinkiewicz
- Justyna Mospinek
- Małgorzata Sobieraj - Ćwienczek
- Team ( Marcinkiewicz, Mospinek, Sobieraj - Ćwienczek )
- Jacek Dobrowolski
- Piotr Piątek
- Jacek pROC
- Team ( Dobrowolski, Piątek, PROC)
Boxing
- Łukasz Maszczyk - Flyweight ( up to 48 kg)
- Rafał Kaczor - flyweight ( to 51 kg)
Fencing
Women
- Sylwia Gruchała - Foil Single
- Magdalena Mroczkiewicz - Foil Single
- Małgorzata Wojtkowiak - Fencing Foil Single
- Foil Team: Gruchała, Mroczkiewicz, Wojtkowiak, Karolina Chlewińska
- Bogna Jóźwiak - saber individual
- Aleksandra Socha - saber individual
- Irena Więckowska - saber individual
- Saber team: Jóźwiak, Socha, Więckowska
- Slawomir Mocek - Foil Single
- Marcin Koniusz - saber individual
- Tomasz Motyka - epee individual
- Adam Wiercioch - epee individual
- Radosław Zawrotniak - epee individual
- Epee Team: Motyka, Wiercioch, Zawrotniak, Robert Andrzejuk (Silver)
Weightlifting
Women
- Marzena Karpińska - up to 48 kg
- Aleksandra Klejnowska - up to 58 kg
- Marieta Gotfryd - up to 58 kg
- Dominika Misterska - 63 kg
- Krzysztof Szramiak - up to 77 kg
- Bartholomew Bonk - up to 94 kg
- Szymon Kołecki - to 94 kg ( Silver)
- Marcin Dołęga - up to 105 kg
- Robert Dołęga - up to 105 kg
- Grzegorz Kleszcz - 105 kg
Handball
Player
- Karol Bielecki
- Mateusz Jachlewski
- Bartholomew Jaszka
- Mariusz Jurasik
- Bartosz Jurecki
- Michał Jurecki
- Krzysztof Lijewski
- Marcin Lijewski
- Paweł Piwko
- Artur Siódmiak
- Sławomir Szmal
- Grzegorz Tkaczyk
- Tomasz Tłuczyński
- Marcin Wichary
Games
Judo
Women
- Katarzyna Piłocik - Middleweight (up to 70kg)
- Urszula Sadkowska - Heavyweight ( over 78 kg)
- Tomasz Adamiec - Half Lightweight ( to 66 kg)
- Krzysztof Wilkomirski - Lightweight ( to 73 kg)
- Robert Krawczyk - Light Middleweight (up to 81 kg )
- Przemysław Matyjaszek - Light Heavyweight (up to 100 kg)
- Janusz Wojnarowicz - Heavyweight (over 100 kg)
Canoe
Athletics
Modern Pentathlon
Women
- Paulina Boenisz
- Sylwia Czwojdzińska
- Marcin Horbacz
- Bartosz Majewski
Cycling
Women
- Paulina Brzezna - road racing
- Aleksandra Dawidowicz - mountain bike
- Maja Włoszczowska - Mountain Bike (Silver)
- Przemysław Niemiec - road racing
- Jacek Morajko - road racing
- Tomasz Marczyński - road racing
- Marek Galiński - mountain bike
- Kamil Kuczynski - train: Keirin
- Łukasz Kwiatkowski - train: Sprint
- Rafał Ratajczyk - train: Points Race
- Maciej Bielecki, Kamil Kuczynski, Łukasz Kwiatkowski - train: Team Sprint
Riding
- Michał Rapcewicz dressage
- Paweł Spisak - Versatility
- Artur Społowicz - Versatility
Wrestling
Women
- Monika Michalik - Freestyle: Middleweight
- Agnieszka Wieszczek - Freestyle: Heavyweight ( Bronze)
- Julian Kwit - Greek -Roman style: Welterweight (up to 74 kg )
- Artur Michalkiewicz - Greek -Roman style: Middleweight ( up to 84 kg)
- Marek Mikulski - Greek -Roman style: super-heavyweight ( 120 kg )
- Krystian Brzozowski - Freestyle: Welterweight (up to 74 kg )
- Radosław Horbik - Freestyle: Middleweight ( up to 84 kg)
- Mateusz Gucman - Freestyle: Heavyweight ( up to 96 kg)
- Bartholomew Bartnicki - Freestyle: Super Heavyweight ( 120 kg )
Rowing
Women
- One: Julia Michalska
- Double Sculls: Piotr Hojka, Jarosław Godek
- Lightweight quad Łukasz Pawlowski, Bartholomew Pawelczak, Miłosz Bernatajtys, Paweł Randa ( Silver)
- Sculls: Konrad Wasielewski, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński, Adam Korol (Gold)
- Eighth: Sebastian Kosiorek, Michał Stawowski, Patryk Brzezinski, Sławomir Kruszkowski, Rafał Hejmej, Marcin Brzezinski, Wojciech Gutorski, Mikołaj Burda, Daniel Trojanowski
Women
- Sylwia Bogacka
- Mirosława Sagun - Lewandowska
- Agnieszka Staroń
- Sławomira Szpek
- Wojciech Knapik
- Robert Kraskowski
Swimming
Sailing
Women
- Zofia Klepacka - Windsurfing
- Katarzyna Szotyńska - Laser
- Przemysław Miarczynski - Windsurfing
- Maciej Grabowski - Laser
- Rafał Szukiel - Finn - Dinghy
- Patryk Piasecki, Kacper ZIEMINSKI - 470
- Marcin Czajkowski, Krzysztof Kierkowski - 49er
- Mateusz Kusznierewicz, Dominik Życki - Star
Tennis
Men:
Double:
- Marcin Matkowski, Mariusz Fyrstenberg
Women:
Single:
- Marta Domachowska
- Agnieszka Radwańska
Double:
- Klaudia Jans Alicja Rosolska
- Marta Domachowska, Agnieszka Radwańska
Table tennis
Women
- Li Qian
- Xu Jie
- Team: Li Qian, Xu Jie, Natalia Partyka
- Lucjan Blaszczyk
Triathlon
Women
- Maria Czesnik
- Ewa Dederko
- Marek Jaskółka
Gymnastics
Women
- Joanna Mitrosz - Mehrkampf
- Marta Pihan - Mehrkampf
- Leszek Blanik - Artistic Gymnastics: Jump (Gold)
Volleyball ( Indoor )
Egypt • Algeria • Angola • Equatorial Guinea • Ethiopia • Benin • Botswana • Burkina Faso • Burundi • Democratic Republic of the Congo • Djibouti • Ivory Coast • Eritrea • Gabon • Gambia • Ghana • Guinea • Guinea- Bissau • Cameroon • Cape Verde • Kenya • Comoros • Lesotho • Liberia • Libya • Madagascar • Malawi • Mali • Mauritania • Mauritius • Morocco • Mozambique • Namibia • Niger • Nigeria • Republic of the Congo • Rwanda • Zambia • São Tomé and Príncipe • Senegal • Seychelles • Sierra Leone • Somalia • South Africa • Zimbabwe • Sudan • Swaziland • Tanzania • Togo • Tunisia • Uganda • Chad • Central African Republic
U.S. Virgin Islands • Antigua and Barbuda • Argentina • Aruba • Bahamas • Barbados • Belize • Bermuda • Bolivia • Brazil • British Virgin Islands • Cayman Islands • Chile • Costa Rica • Dominica • Dominican Republic • Ecuador • El Salvador • Grenada • Guatemala • Guyana • Haiti • Honduras • Jamaica • Canada • Colombia • Cuba • Mexico • Nicaragua • Panama • Paraguay • Netherlands Antilles • Peru • Puerto Rico • Saint Kitts and Nevis Saint Lucia • • St. Vincent and the Grenadines • Suriname • Trinidad and Tobago • Uruguay • Venezuela • United States
Afghanistan • Bahrain • Bangladesh • Bhutan • China • Chinese Taipei • Hong Kong • India • Indonesia • Iran • Iraq • Japan • Jordan • Yemen • Cambodia • Kazakhstan • Kyrgyzstan • Qatar • Kuwait • Laos • Lebanon • Malaysia • Maldives • Mongolia • Myanmar • Nepal • North Korea • Oman • Pakistan • Palestine • East Timor • Philippines • Saudi Arabia • Singapore • Sri Lanka • South Korea • Syria • Tajikistan • Thailand • Turkmenistan • Uzbekistan • United Arab Emirates • Vietnam
Albania • Andorra • Armenia • Azerbaijan • Belgium • Bosnia and Herzegovina • Bulgaria • Denmark • Germany • Estonia • Finland • France • Georgia • Greece • Ireland • Iceland • Israel • Italy • Latvia • Liechtenstein • Croatia • Lithuania • Luxembourg • Malta • Macedonia • Moldova • Monaco • Montenegro • Netherlands • Norway • Austria • Poland • Portugal • Romania • Russia • San Marino • Sweden • Switzerland • Serbia • Slovakia • Slovenia • Spain • Czech Republic • Turkey • Ukraine • Hungary • United Kingdom • Belarus • Cyprus
American Samoa • Australia • Cook Islands • Fiji • Guam • Kiribati • Marshall Islands • Micronesia • Nauru • New Zealand • Palau • Papua New Guinea • Samoa • Solomon Islands • Tonga • Tuvalu • Vanuatu
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014
- Participants at the 2008 Summer Olympics
- Olympic Games ( Poland)