Portugal at the 1952 Summer Olympics
Portugal participated in the Summer Olympics in 1952 in Helsinki, Finland with a delegation of 71 athletes (68 men and three women ) participated.
- 2.1 fencing
- 2.2 Athletics
- 2.3 Modern Pentathlon
- 2.4 riding
- 2.5 Rowing
- 2.6 shooting
- 2.7 Swimming
- 2.8 Sailing
- 2.9 Gymnastics
- 2:10 Water Polo
Medalist
Bronze
Participants by sport
Fencing
- Álvaro Mário Mourão Degen, Singles: semi-finals Degen, Team: Heats
- Álvaro Pinto Degen, Singles: quarter-finals Degen, Team: Heats
- Carlos Dias Degen, Singles: quarter-finals Degen, Team: Heats
- Francisco Uva Degen, Team: Heats
- João Costa Degen, Team: Heats
- Álvaro Silva Saber, Individual: Heats Saber, Team: Heats
- José Ferreira Saber, Individual: Heats Saber, Team: Heats
- João Pessanha Saber, Individual: Heats Saber, Team: Heats
- Augusto Barreto Saber, Team: Heats
- Jorge Franco Saber, Team: Heats
Athletics
- Tomás Paquete 100 meters: Heats 4 x 100: Heats
- Raimundo Maia 100 meters: Heats 4 x 100: Heats
- Fernando Casimiro 200 meters: Heats 400 meters: Heats 400 meters hurdles: Heats 4 x 100: Heats
- Eugénio Eleutério 200 meters: Heats 4 x 100: Heats
- Rui Antonio Ramos Triple Jump: 12th Place
- Eugénio Lopes Triple Jump: 26th place in qualifying
- Fernando Fernandes Decathlon: 16th Place
Modern Pentathlon
- Ricardo Durão Single: 41st Team: 15th Place
- José Pereira Single: 46th place Team: 15th Place
- António Janet Singles: 48th Team: 15th Place
Riding
- Henrique Callado Jumping, Individual: 16th Place Jumping, Team: 8th Place
- João Lopes Jumping, Individual: 16th Place Jumping, Team: 8th Place
- José Carvalhosa Jumping, Individual: 25th place Jumping, Team: 8th Place
- Fernando Cavaleiro Eventing, Individual: 19th Place Versatility, Team: 4th place
- António de Almeida Versatility, Single: 23 Place Versatility, Team: 4th place
- Joaquim Silva Eventing, Individual: 24th Place Versatility, Team: 4th place
- António Malheiro Dressage, Individual: 20th Place Dressage, Team: 8th Place
- Francisco Júnior Valadas Dressage, Individual: 21 Place Dressage, Team: 8th Place
- Fernando Paes Dressage, Individual: 26th place Dressage, Team: 8th Place
Rowing
- Felisberto Fortes Eighth: 2nd Round
- Albino Simões Neto Eighth: 2nd Round
- Manuel Regala Eighth: 2nd Round
- João Cravo Eighth: 2nd Round
- João Alberto Lemos Eighth: 2nd Round
- Carlos da Benta Eighth: 2nd Round
- João da Paula Eighth: 2nd Round
- Zacarias Andias Eighth: 2nd Round
- José Pinheiro Eighth: 2nd Round
- Rogério Tavares Rapid Fire Pistol: 21 Place
- Albino Jesus Rapid Fire Pistol: 44th
- Luís Howorth Small caliber, Three Positions: 31 Place Small caliber, lying down: 37th place
- Joaquim Sampaio Small caliber, three position: 37th place Small caliber, lying down: 55th place
Swimming
- Fernando Madeira 100m freestyle: Heats 400 -meter freestyle: Heats
- Guilherme Patroni 100m freestyle: Heats
- Eduardo Barbeiro 100m backstroke: Heats 200m backstroke: Heats
- Eurico Surgey 100m backstroke: Heats
Sailing
- Mário Quina Finn - Dinghy: 17th Place
- Joaquim Fiúza Star: Bronze
- Francisco de Andrade Star: Bronze
- Alberto Graça Dragon: 8th Place
- Carlos Lourenço Dragon: 8th Place
- João Miguel Tito Dragon: 8th Place
- Duarte Manuel Bello 5.5 - m- R-Class: 4th place
- Fernando Bello 5.5 - m- R-Class: 4th place
- Júlio Gourinho 5.5 - m- R-Class: 4th place
Gymnastics
- Manuel Gouveia Individual all-around: 146th Place Team all-around: 23 Place Bars: 164 Place Floor: 126th Place Horse jump: 110th Place Reck: 109th Place Rings: 131st Place Pommel Horse: 167th Place
- Joaquim Granger Individual all-around: 162 Place Team all-around: 23 Place Bars: 139 Place Surface: 153 Square Horse jump: 178th place Reck: 145th Place Rings: 107th Place Pommel: 171 Place
- Manuel Prazeres Individual all-around: 173 Place Team all-around: 23 Place Bars: 175 Place Surface: 166 Square Horse jump: 142 Place Reck: 171 Place Rings: 177th Place Pommel Horse: 113th Place
- Raúl Caldeira Individual all-around: 174th Place Team all-around: 23 Place Bars: 173 Place Surface: 129 Square Horse jump: 172 Place Reck 126th Place Rings: 178th Place Pommel Horse: 169th Place
- António Leite Individual all-around: 178th Place Team all-around: 23 Place Bars: 177 Place Surface: 151 Square Horse jump: 180th Place Reck: 174 Place Rings: 159th Place Pommel Horse: 157th Place
- Manuel Cardoso Individual all-around: 183 Place Team all-around: 23 Place Bars: 179 Place Surface: 159 Square Horse jump: 184th place Reck: 176 Place Rings: 181st Place Pommel: 173 Place
- Dália da Cunha Sammer Women, individual all-around: 109th place Women, Floor: 113 Square Women, horse jump: 86th Women, Balance Beam: 96th Place Women, uneven bars: 123th place
- Maria Laura Amorim Women, individual all-around: 124th Women, Floor: 122 Square Women, horse jump: 86th Women, Balance Beam: 106 Place Women, uneven bars: 131 Place
- Natália Silva Women, individual all-around: 133 Place Women, Floor: 133 Square Women, horse jump: 133 Place Women, Balance Beam: 128 Place Women, uneven bars: 129 Place
Water polo
- Men's team 17th Place
- Squad Máximo Couto Armando Moutinho Francisco Alves João Franco do Vale Rodrigo Basto junior Fernando Madeira Eduardo Barbeiro Óscar Cabral José Manuel Correia