United States at the 1900 Summer Olympics
The United States of America participated in the Summer Olympics in 1900 in Paris, France with a delegation of 75 athletes.
- 2.1 fencing
- 2.2 Golf
- 2.3 Athletics
- 2.4 Cycling
- 2.5 riding
- 2.6 Rowing
- 2.7 Swimming
- 2.8 Sailing
- 2.9 Tennis
Medalist
Olympic champion
Bronze
3rd place
Participants by sport
Fencing
- Saber fencing master: Unknown
- Fencing for Amateurs: Unknown
Golf
- Women, 9 holes: Olympic champion
- Women, 9 holes: Seventh
- Men, 36 holes: Roller
- Women, 9 holes: Third
- Women, 9 holes: Fifth
- Men, 36 holes: Olympic champion
- Men, 36 holes: Fourth
- Women, 9 holes: Second
Athletics
- Irving Baxter High Jump: Olympic champion Pole Vault: Olympic champion Standing long jump: Second Stand Triple Jump: Second State high jump: Second
- Dixon Boardman 100 meters: Semi-finals 400 meters: Vorlaif
- John Bray 800 meters: Sixth 1500 meters: Third
- Charles Burroughs 100 meters: Repechage
- Edward Bushnell 800 meters: Flow
- John Cregan 800 meters: Second
- James Connolly Triple Jump: Second
- Meredith Colker Pole vault: Second
- Arthur Drumheller 400 meters: Fourth 800 meters: Flow
- Arthur Duffey 100 meters: Fourth
- Ray Ewry Standing long jump: Olympic champion Stand Triple Jump: Olympic champion State high jump: Olympic champion
- John Flanagan Discus throw: Seventh Hammer Throw: Olympic champion
- Robert Garrett Stand Triple Jump: Third Shot Put: Third Discus: qualifying
- Alex Grant 800 meters: Flow 4000 meter steeplechase: DNF Marathon: Sixth
- David Hall 800 meters: Third 1500 meters: Fourth
- Truxtun Hare Shot Put: Roller Discus: qualifying Hammer Throw: Second
- Howard Hayes 800 meters: Flow
- William Holland 60 meters: Heats 200 meters: Fourth 400 meters: Second
- Daniel Horton Triple Jump: Qualification Stand Triple Jump: Qualification
- Frank Jarvis 100 meters: Olympic champion Triple Jump: Qualification Stand Triple Jump: Qualification
- Alvin Kraenzlein 60 meters: Olympic champion 110 -meter hurdles Olympic champion 200 -meter hurdles Olympic champion Long Jump: Olympic champion
- Harry Lee 400 meters: Flow
- Clark Leiblee 100 meters: Repechage
- William Lewis 110 meters hurdles: Flow 200 meters hurdles: Flow
- Maxie Long 400 meters: Olympic champion
- Harvey Lord 400 meters: Flow 800 meters: Flow
- Thaddeus McClain 100 meters: Repechage 200 meters hurdles: Flow 4000 meter steeplechase: DNF Long Jump: Seventh
- Josiah McCracken Shot Put: Second Discus throw: Tenth Hammer Throw: Third
- John McLean 110 meters hurdles: Second 200 meters hurdles: Second Long Jump: Sixth Triple Jump: Qualification Stand Triple Jump: Qualification
- Edward Mechling 800 meters: Flow
- Edmund Minahan 60 meters: Fourth 100 meters: Semi-finals
- Frederick Moloney 100 meters: Repechage 110 meters hurdles: Flow 200 meters hurdles: Flow
- William Moloney 400 meters: Flow
- Arthur Newton 2500 meter steeplechase: Fourth Marathon: Fifth
- Meyer Prinstein Long Jump: Second Triple Jump: Olympic champion
- William Remington 110 meters hurdles: Flow 200 meters hurdles: Flow Long Jump: Fourth
- Sheldon Lewis Triple Jump: Third Standing long jump: Fourth Stand Triple Jump: Fourth State high jump: Third
- Richard Sheldon Shot Put: Olympic champion Discus throw: Third
- Justus Scrafford 800 meters: Flow
- Henry Slack 100 meters: Flow 400 meters: Flow
- Harrison Smith 800 meters: Flow
- Walter Tewksbury 60 meters: Second 100 meters: Second 200 meters: Olympic champion 400 -meter hurdles Olympic champion
Cycling
- John Lake 2000 meter sprint: Olympic champion 25 km: dnf
Riding
- Hermann John Mandl Hunting competition: Unknown High Jump: Unknown Long jump: Unknown
Rowing
- William Carr, Harry DeBaecke, John Exley, John Geiger, Edwin Hedley, James Juvenal, Roscoe Lockwood, Edward Marsh, Louis Abell Eighth: Olympic champion
Swimming
- R. N. Forregger 200 -meter freestyle: 23
- Fred Hendschel 200 -meter freestyle: 18 200 meters obstacle: Twelfth
Sailing
- H. MacHenry 3 to 10 tons, Second race: Third Common Race: DNF
- Unknown athlete Common Race: DNF
Tennis
- Basil Spalding de Garmendia Men, Individual: Fifth
- Georgina Jones Women, Singles: Fifth Mixed: Fifth
- Marion Jones Women, Singles: Third
- Charles Sands Men, Individual: Roller Mixed: Fifth
- Charles Voigt Men, Individual: Roller
Swell
Olympic team of the United States of 1900 in the database of Sports- Reference.com (English)
Argentina • Haiti • Canada • Cuba • Mexico • Peru • United States
British India • Persia
Belgium • Bohemia • Denmark • France • Greece • Empire • Great Britain • Italy • Luxembourg • the Netherlands • Norway • Austria • Romania • Russian Empire • Spain • Sweden • Switzerland • Hungary
Australia
Mixed team
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014
Between 1906 Games
- Participants at the Summer Olympic Games 1900
- Olympic Games ( United States)