Uruguay at the 1991 Pan American Games
Uruguay participated in the XI. Pan American Games in 1991 in Havana, Cuba, in part with a delegation of 74 athletes. Eight other athletes who mitwirtkten to the demonstration competitions Figure Skating and pelota, which team completed.
The Uruguayan athletes won in the course of games three medals, including a Silver and two Bronze Figure Skating competition in the demonstration.
Participants by sport
Basketball
- Alejandro Costa
- Luis Larrosa
- Juan Blanc
- Hebert Núñez
- Jeffrey Granger
- Horacio Perdomo
- Marcelo Capalbo
- Alvaro Tito
- Gustavo Sczygielski
- Javier Guerra
- Enrique Tucuna
Bowling
- Casimiro Wojciechowsky
Fencing
- Américo Fernández
Weightlifting
- Germán Tozdjián
- Guzmán Vallejo
- Sergio Lafuente
- Julio Cejas
Judo
- Leonardo Steffano
- Denisse Rodríguez
Canoe
- Enrique Leite
- José Luis Umpiérrez
Athletics
- Estela Abel
- Claudia Acerenza
- Soledad Acerenza
- Waldemar Cotelo
- Inés Justet
- Margarita Martirena
- Ricardo Vera 3000 meter steeplechase: 2nd place (Silver) 8:36,83 min
Cycling
- José Maneiro
- Fernando Brito
- Hugo Cabrera
- Gustavo Figueredo
- Sergio Tesitore
Wrestling
- William Fernandez
- Willian Bouza
Rowing
- Federico Aire
- Leonardo Aire
- Marcelo Caulín
- Mauricio Laborda
- Fernando Machín
- Gastón Maneiro
- Cosme Posse
- Jesús Posse
- Marcelo Sancristóbal
- Rubén Scarpatti
- Martín Simoncelli
- Marcelo A. Trigo
- Gustavo Cadarso
- César Fernández
- Aldo Golin
- Eduardo Pin
- Fernando Richieri
- Felipe Trovato
- Eduardo Villalba
Swimming
- Serrana Fernández
- Erika Graf
- Adriana Islas
- Sergio butteri
- Germán De Giobbi
- Javier Golovchenko
- Gustavo Gorriarán
- Alvaro Goyenola
- Carlos Scanavino
Sailing
- Gabriel Faggi
- Nicolás González
- Alvaro Robaina
- Alvaro Bermudez
Skating
- Alejandro Bayarres
Synchronized swimming
- Ximena Pardiñas
Taekwondo
- Julio Carbajal
Tennis
- Patricia Miller
Table tennis
- Ignacio Rodríguez
Gymnastics
- Dolores Capurro
Figure skating ( demonstration event )
- Irma Beatriz Hambeck Figuras: 3rd place ( Bronze) Long program: 3rd place ( Bronze)
Pelota ( demonstration competitions)
- Sergio Cuitiño
- Esteban Fagalde
- Horacio Guichon
- Jorge Toureilles
- Hugo Pendola
- Carlos Buzzo
- Gustavo Hernández