Portugal at the 1992 Summer Olympics
Portugal participated in the 1992 Summer Olympics in Barcelona, Spain with a delegation of 90 athletes (68 men and 22 women ) participated.
Participants by sport
Badminton
- Ricardo Fernandes Single: 33rd Double: 17th Place
- Fernando Silva Single: 33rd Double: 17th Place
Archery
- Ana de Sousa Women, Singles: 26th place
Fencing
- José Guimarães Fencing Foil, Single: 52nd place
- Rui Frazão Degen, Single: 60th place
- José Bandeira Degen, Single: 62nd
- Luís Silva Saber, Individual: 40th place
Judo
- Rui Ludovino Super Lightweight: 23 Place
- Augusto Almeida Half Lightweight: 13th Place
- Rui Domingues Lightweight: 22 Place
- António Matias Light Middleweight: 22 Place
- Pedro Cristóvão Middleweight: 21 Place
- Paula Saldanha Women, Medium Lightweight: 7th place
- Filipa Cavalleri Women, Lightweight: 9th place
- Sandra Godinho Women, Medium Heavyweight: 20th Place
Canoe
- Jose Garcia One kayak, 500 meters: Semi-finals One kayak, 1,000 meters: 6th place
- José Silva Double kayak, 500 meters: Semi-finals Double kayak, 1,000 meters: Semi-finals
- Joaquim Queiróz Double kayak, 500 meters: Semi-finals Double kayak, 1,000 meters: Semi-finals
- Belmiro penetration Four - kayaking, 1,000 meters: Semi-finals
- António Brinco Four - kayaking, 1,000 meters: Semi-finals
- Rui Fernandes Four - kayaking, 1,000 meters: Semi-finals
- António Monteiro Four - kayaking, 1,000 meters: Semi-finals
Athletics
- António Abrantes 800 meters: Heats
- Mário da Silva 1,500 meters: Semi-finals
- Domingos Castro 5,000 meters: 11th place 10,000 meters: Heats
- Raimundo Santos 5,000 meters: Heats
- Carlos Monteiro 5,000 meters: Heats
- Fernando Couto 10,000 meters: Heats
- Dionísio Castro Marathon: DNF
- Joaquim Pinheiro Marathon: DNF
- António Pinto Marathon: DNF
- Pedro Rodrigues 400 meters hurdles: Heats 4 x 400: Heats
- João Junqueira 3,000 meter steeplechase: Semi-finals
- Luís Cunha 4 x 100: Heats
- Pedro Miguel Curvelo 4 x 100: Heats
- Luís Barroso 4 x 100: Heats
- Pedro Agostinho 4 x 100: Heats
- José Paulo Mendes 4 x 400: Heats
- Álvaro Silva 4 x 400: Heats
- Paulo Miguel Curvelo 4 x 400: Heats
- José Urbano 20 km Walking: Disqualified 50 km Walk: 25th place
- José Magalhães 50 km Walk: 28th place
- José Pinto 50 km Walking: Disqualified
- Nuno Fernandes Pole Vault: 29th place in qualifying
- Lucrécia Jardim Women, 100 meters: Quarter-finals Women, 200 meters: Quarter-finals Women, 4 x 400: 8th Place
- Carla Sacramento Women, 800 meters: Semi-finals Women, 1,500 meters: Semi-finals
- Fernanda Ribeiro Women, 3,000 meters: Heats
- Albertina Dias Women, 10,000 meters: 13th Place
- Fernanda Marques Women, 10,000 meters: Finale
- Conceição Ferreira Women, 10,000 meters: Finale
- Manuela Machado Women, Marathon: 7th place
- Aurora Cunha Women, Marathon: DNF
- Marta Moreira Women 400 Meter Hurdles: Heats Women, 4 x 400: 8th Place
- Elsa Amaral Women, 4 x 400: 8th Place
- Eduarda Coelho Women, 4 x 400: 8th Place
- Isilda Gonçalves Women, 10 km walking: 34th place
- Susana feitor Women, 10 km walking: Disqualified
- Teresa Machado Women 's Discus Throw: 28th place in qualifying
Modern Pentathlon
- Manuel Barroso Single: 53 Place
Riding
- Vasco Ramires junior Versatility, Single: 41st Versatility, Team: 15th Place
- António Ramos Eventing, Individual: 46th place Versatility, Team: 15th Place
- António Bráz Versatility, Singles: 58th Versatility, Team: 15th Place
- Alberto Rodrigues Versatility, single DNF Versatility, Team: 15th Place
Wrestling
- Paulo Martins Welterweight, Greco- Roman: 2nd Round
Rowing
- Daniel Alves Double Sculls: 18th Place
- João Fernando Santos Double Sculls: 18th Place
- António Palminha Trap: 11th place
- Manuel da Silva Trap: 11th place
- João Rebelo Trap: 16th Place
- Carla Cristina Ribeiro Women air rifle: 26th place
Swimming
- Paulo Trindade 50 -meter freestyle: 36th place
- Artur Costa 400 -meter freestyle: 26th place 1,500 -meter freestyle: 17th Place
- Miguel kilos 100m backstroke: 42nd 200m backstroke: 34th place
- Alexandre Yokochi 100m breaststroke: 39th place 200m breaststroke: 25th place
- Miguel Cabrita 100 meter butterfly: 46th place 200 meter butterfly: 34th place
- Diogo Madeira 200 meter butterfly: 29th place 200m individual medley: 33rd
- Ana Alegria Women 's 100m freestyle: 41st Women, 100 meter butterfly: 36th place
- Ana Barros Women, 100m backstroke: 36th place Women 's 200m backstroke: 24th Place
- Joana Arantes Women, 100 meter butterfly: 39th place Women 's 200 meters butterfly: 19th Place
Sailing
- João Rodrigues Windsurfing: 23th Place
- Eduardo Seruca 470: 24th Place
- Hugo Rocha 470: 24th Place
- Fernando Bello Star: 12th Place
- Francisco de Mello Star: 12th Place
- António Correia Soling: 21 Place
- Luís Miguel Santos Soling: 21 Place
- Ricardo Batista Soling: 21 Place
Tennis
- Bernardo Mota Single: 33rd Double: 17th Place
- Emanuel Couto Double: 17th Place