Lithuania at the 2004 Summer Olympics
Lithuania took part in the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece with a delegation of 59 athletes (47 men and 12 women ) participated.
Flag bearer at the opening ceremony was the basketball player Saulius Štombergas.
- 2.1 Basketball
- 2.2 boxes
- 2.3 weightlifting
- 2.4 Judo
- 2.5 canoe
- 2.6 Athletics
- 2.7 Modern Pentathlon
- 2.8 Cycling
- 2.9 rings
- 2:10 Rowing
- 2:11 shooting
- 2:12 Swimming
- 2:13 Sailing
Medalist
Gold
Silver
Participants by sport
Basketball
- Men's team 4th place
- Squad Vidas Ginevičius Šarūnas Jasikevičius Robertas Javtokas Kšyštof Lavrinovic Arvydas Macijauskas Dainius Šalenga Ramūnas Siskauskas Donatas Slanina Darius Songaila Saulius Štombergas Eurelijus Žukauskas Mindaugas Žukauskas
Boxing
- Jaroslavas Jaksto Super Heavyweight: 5th place
- Rolandas Jasevičius Welterweight: 17th Place
Weightlifting
- Ramūnas Vyšniauskas Heavyweight: 5th Place
Judo
- Albert Techov Super Lightweight: ?
Canoe
- Egidijus Balčiūnas Double kayak 500 meters: 7th place
- Alvydas Duonėla One kayak 500 meters: Semi-finals Double kayak 500 meters: 7th place
- Romas Petrukanecas One kayak 1000 meters: Semi-finals
Athletics
- Virgilijus Alekna Discus Throw: Gold
- Gintaras Andriuškevičius 20 km Walk: 28th place
- Mindaugas Norbutas 800 meters: Heats
- Mindaugas Pukštas Marathon: 74th Place
- Daugvinas Zujus 50 km Walk: 30th place
- Živilė Balčiünaité Women, Marathon: 14th Place
- Inga Juodeškienė Women, Marathon: 63rd
- Sonata Milušauskaitė Women, 20 km walking: 23 Place
- Rita Ramanauskaitė Women, blocking Throw: 31st place in the qualification
- Kristina Saltanovič Women, 20 km walking: 19th Place
- Austra Skujytė Women Heptathlon: Silver
- Agnė Visockaitė - Eggert Women, 100 meters: Heats
Modern Pentathlon
- Edvinas Krungolcas Single: 31st place
- Andrejus Zadneprovskis Single: Silver
Cycling
- Linas Balčiūnas 4000 meter Team Pursuit: 8th Place
- Aivaras Baranauskas 4000 meter Team Pursuit: 8th Place
- Ignatas Konovalovas 4000 meter Team Pursuit: 8th Place
- Tomas Vaitkus 4000 meter Team Pursuit: 8th Place Points Race: DNF
- Raimondas Vilcinskas 4000 meter Team Pursuit: 8th Place
- Simona Krupeckaitė Women 500 meters time trial: 4th place
- Jolanta Polikevičiūtė Women road race: 31st place
- Rasa Polikevičiūtė Women, Road Race: 29th place Women, Individual Time Trial: 23 Place
- Edita Pučinskaitė Women road race: 9th place Women, ITT: 10th place
Wrestling
- Svajunas Adomaitis Greco- Roman style, bantamweight: 16th Place
- Mindaugas Ežerskis Greco- Roman style, Heavyweight: 13th Place
- Mindaugas Mizgaitis Greco- Roman style, Super Heavyweight: 11th place
Rowing
- Kestutis Keblys Double Sculls: Heats
- Einaras Šiaudvytis Double Sculls: Heats
- Daina Gudzinevičiūtė Women Trap: 14th Place
Swimming
- Paulius Andrijauskas 200 meter butterfly: 30th place
- Saulius Binevičius 200 -meter freestyle: 21st place 4x100 -meter freestyle: 11th place
- Edvinas Dautartas 200m breaststroke: 44th
- Rolandas Gimbutis 50 -meter freestyle: 21st place 100m freestyle: 14th Place 4x100 -meter freestyle: 11th place
- Darius Grigalionis 100m backstroke: 24th Place
- Vytautas Janušaitis 200m individual medley: 7th place 400 meters individual medley: 27th place 4x100 -meter freestyle: 11th place
- Rimvydas Šalčius 100 meter butterfly: 35th place
- Pavel Suškov 200m backstroke: 26th place
- Aurimas Valaitis 100m breaststroke: 38th place
- Paulius Viktoravicius 4x100 -meter freestyle: 11th place
Sailing
- Giedrius Gužys Laser: 27th place