A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
#
Luftstreitkräfte
German Army (German Empire)
Military branch
Imperial German Navy
German Imperial Naval Office
Italy
Dardanelles
Caucasus Mountains
Cameroon
German East Africa
August von Parseval
Airship
Battalion
Naval aviation
Walter von Eberhardt
Requisition
Flying boat
Oberste Heeresleitung
Berlin
1st Army (German Empire)
Alexander von Kluck
II Corps (German Empire)
Erkelenz
III Corps (German Empire)
Bergheim, North Rhine-Westphalia
IV Corps (German Empire)
Aachen
2nd Army (German Empire)
Monschau
Guards Corps (German Empire)
VII Corps (German Empire)
Eupen
IX Corps (German Empire)
X Corps (German Empire)
Schleiden
Bonn
3rd Army (German Empire)
XI Corps (German Empire)
Neuerburg
Mayen
4th Army (German Empire)
VI Corps (German Empire)
Nennig
Dillingen, Saarland
VIII Corps (German Empire)
XVIII Corps (German Empire)
Alfred Keller
Kirn
5th Army (German Empire)
V Corps (German Empire)
XVI Corps (German Empire)
Fortifications of Metz
Homburg, Saarland
6th Army (German Empire)
Rupprecht, Crown Prince of Bavaria
XXI Corps (German Empire)
Dieuze
Faulquemont
7th Army (German Empire)
Josias von Heeringen
XIV Corps (German Empire)
XV Corps (German Empire)
8th Army (German Empire)
Malbork
XVII Corps (German Empire)
XX Corps (German Empire)
3rd Reserve Division (German Empire)
Inowrocław
Legnica
Balloon (aircraft)
Hanover
Bavaria
Hermann Paasche
Johannisthal (Berlin)
Frankfurter Zeitung
List of aviators
August Euler
Gabriel Voisin
Farman Aviation Works
Roland Garros (aviator)
First Battle of Champagne
Quartermaster-general
Ingelmunster
Reinhold Platz
Camshaft
Moored balloon
Battle of the Somme
Borkum
Puck, Poland
Ernst von Hoeppner
Edirne
Army Group F
Bulgaria
Heimatschutz
Sylt
Aabenraa
Ghent
Treaty of Brest-Litovsk
Valenciennes
Famars
Sedan, Ardennes
Dobele
Albert (Somme)
Montdidier (Somme)
Oosterzele
Longwave
Medium frequency
Area Control Center#Center operations
Kurt Wintgens
Schwerin
Morane-Saulnier
Lorraine (region)
Oswald Boelcke
Max Immelmann
Gondrexange
Second Battle of Champagne
Avillers
Nieuport 17
Jagdstaffel 2
River Somme
Ernst Udet
Erich Löwenhardt
Fritz Rumey
Bruno Loerzer
Rudolf Berthold
Josef Jacobs
Lothar von Richthofen
Julius Buckler
Royal Aircraft Factory F.E.8
Airco D.H.2
Vickers F.B.5
Wilhelm Reinhard
Kurt Student
Oskar Freiherr von Boenigk
Emil Thuy
Asia Korps
Imperial Russian Air Service
Hague Conventions (1899 and 1907)
Dover
Harwich
Airship hangar
High Seas Fleet
Courland
Chelsea (London)
Daimler-Benz
Motorenfabrik Oberursel
Robert Bosch GmbH
Tergnier
Aviatik
Deutsche Flugzeug-Werke
LVG
Morane-Saulnier N
Fokker
AEG
Hannoversche Waggonfabrik
Nieuport 11
Royal Aircraft Factory B.E.2
Albatros D.II
Sopwith Pup
LFG Roland D.II
SPAD S.VII
Sopwith Triplane
Pfalz D.III
Hanriot HD.1
SPAD S.XIII
Sopwith Dolphin
Fokker D.VIII
LFG Roland D.VI
Siemens-Schuckert D.III
Sopwith Snipe
Sikorsky Ilya Muromets
LVG E.I
LFG Roland D.I
Royal Aircraft Factory S.E.5
Siemens-Schuckert D.IV
Junkers D.I
LFG Roland C.II
Albatros C.V
Rumpler C.VII
Albert Ball
AEG J.I
Junkers J.I
Junkers CL.I
Friedrichshafen G.III
Gotha G.I
Hellmuth Hirth
Zeppelin (Staaken) R.VI
Gotha G.II
Barrage balloon
Spandau (locality)
Becker Type M2 20 mm cannon
Gustav Otto
AGO C.I
Lozenge
Imperial and Royal Aviation Troops
Ottoman Air Force
Royal Flying Corps
Regia Aeronautica
United States Army Air Service
Forest of Argonne
List of Zeppelins
407227
de