Czech Republic at the 2008 Summer Olympics
The Czech Republic began in 2008 for the fourth time in the Olympic Summer Games in part. For the Summer Olympic Games in Beijing about 130 athletes were named. Flag bearer at the opening ceremony was the canoeist Štěpánka Hilgertová.
Participants by sport
Badminton
Women
- Kristína Ludíková
- Petr Koukal
Basketball
Czech national basketball team of women:
- Kateřina Elhotová
- Michala Hartigová
- Romana Hejdová
- Petra Kulichová
- Hana Machová
- Markéta Mokrošová
- Miloslava Svobodová
- Edita Šujanová
- Michaela Uhrová
- Ivana Večeřová
- Jana Vesela
- Eva Vítečková
Archery
Women
- Barbora Horáčková
- Martin Bulíř
Weightlifting
- Libor tome, class kg to 105 kg
Judo
- Pavel Petříkov, class up to 60 kg
- Jaromir Jezek, class up to 73 kg
Canoe
Women
- Jana Blahová ( double kayak )
- Michala Mrůzková ( One kayak, double kayak )
- Štěpánka Hilgertová ( canoe slalom One - kayak)
- Stanislav Jezek ( canoe slalom One - Canadians )
- Ondřej Stepanek ( canoe slalom two - Canadians ) ( Silver)
- Jaroslav Volf ( canoe slalom two - Canadians ) ( Silver)
- Vavrinec Hradílek ( Canoe Slalom Canoe One )
Athletics
Women:
- Lucie Škrobáková (100 - meter hurdles ) ( A)
- Zuzana Hejnová (400 - meter hurdles ) ( A)
- Zuzana Schindlerová (20 km Walk ) ( A)
- Romana Dubnova ( high jump ) ( A)
- Iva Straková ( high jump ) ( A)
- Kateřina Baďurová ( pole vault ) ( B)
- Martina Šestáková ( triple jump ) ( B)
- Věra Cechlová ( discus throw ) ( A)
- Lenka Ledvinová ( hammer throw ) ( B)
- Barbora Špotáková ( Javelin ) ( A) (Gold)
- Jarmila Klimešová ( Javelin ) ( A)
- Denisa Ščerbová ( heptathlon ) ( A)
- Lukáš Milo (100 -meter run ) ( B)
- Jiří Vojtík (200 -meter run ) ( B)
- Rudolf Götz ( 400 -meter run ) ( B)
- Jakub Holuša ( 800 -meter run ) ( B)
- Stanislav Sajdok (110 - meter hurdles ) ( A)
- Petr Svoboda (110 - meter hurdles ) ( A)
- Roman Bilek (50 km Walk ) ( A)
- Jaroslav Bába ( high jump ) ( A)
- Tomáš Janků ( high jump ) ( A)
- Jiří Kudlička ( pole vault ) ( A)
- Stepan Janáček ( pole vault ) ( A)
- Roman Novotný (long jump ) ( A)
- Petr Stehlík ( shot put ) ( B)
- January Marcell ( discus throw ) ( B)
- Lukáš Melich ( hammer throw ) ( B)
- Vítězslav Vesely ( Javelin ) ( B)
- Roman Šebrle ( decathlon ) ( A)
Modern Pentathlon
Women
- Lucie Grolichová
- Libor Capalini
- David Svoboda
Gymnastics
Women:
- Kristyna Pálešová ( more fighting)
- Lenka Popkin (trampoline, Single)
Men:
- Martin Konečný ( pommel horse, high bar )
Cycling
Women
- Jana Horáková ( BMX)
- Tereza Huříková ( mountain bike )
- Lada Kozlíková ( Individual Pursuit, Points Race )
- Tomáš Bábek ( Track, Team Sprint Men )
- Petr Benčík ( road race )
- Milan Kadlec ( points race, Madison with Alois Kaňkovský )
- Roman Kreuziger ( road race )
- Jaroslav Kulhavý ( mountain bike )
- Michal Prokop ( BMX)
- Adam Ptáčník ( Track, Team Sprint and single men's sprint )
- Denis Špička ( Track, Team Sprint and Keirin of Men )
- Alois Kaňkovský (Madison )
Riding
- Jaroslav Hatla ( versatility )
Wrestling
- Marek Švec, Greco- Roman, 96 kg class to
Rowing
Women
- One
- Mirka Knapkova
- Double Sculls
- Jitka Antošová
- Gabriela Vařeková
- One
- Ondřej Synek (Silver)
- Two coxless
- Václav Chalupa
- Jakub Makovička
- Coxless four
- Milan Bruncvík
- January Gruber
- Michal Horváth
- Karel Neffe
- Sculls
- Milan Doleček
- Jakub Hanák
- David Jirka
- Petr Vitásek
Men:
- Václav Haman
- Tomáš Jeřábek
- Miroslav Varga
- Martin Tenk
- Martin Podhráský
- Martin Strnad
- January Sychra
- David Kostelecký (Gold)
Women:
- Kateřina Emmons (Silver)
- Adela Sýkorová
- Lenka Marušková
- Michaela Musilová
- Lenka Marušková
- Michaela Musilová
Swimming
Men:
- Martin Verner (100 m freestyle )
- Květoslav Svoboda (200 m freestyle, 400 m freestyle, 200 m backstroke )
- Tomáš Fučík ( 100m backstroke, 200m individual medley )
- Jiří Jedlička ( 100m breaststroke, 200m breaststroke )
- Michal Rubacek ( 100m butterfly )
- Rostislav Vitek (10 km open water )
Women:
- Sandra Kazíková ( 50m freestyle )
- Jana Klusáčková (100 m freestyle )
- Petra Klosová ( 100m backstroke )
- Jana Pechanová (10 km open water )
Sailing
- Martin Trček (men, laser )
- Lenka Mrzílková (ladies, 470)
- Lenka Šmídová (ladies, 470)
- Michal Maier (men, Finn )
Synchronized swimming
- Duet Soňa Bernardová
- Alžběta Dufková
Table tennis
- Petr Korbel (men, Single)
- Dana Hadačová ( Women, Single)
Tennis
Men:
- Singles Tomáš Berdych
- Ivo Minář
- Radek Stepanek
- Jiri Vanek
- Tomáš Berdych and Radek Stepanek
- Martin Damm and Pavel Vízner
Women:
- Singles Iveta Benešová
- Lucie Šafářová
- Nicole Vaidišová
- Klára Zakopalová
- Iveta Benesova and Nicole Vaidišová
- Petra Kvitová and Lucie Šafářová
Triathlon
- Filip Ospaly (men, Single)
- Vendula Frintová ( Women, Single)
- Lenka Zemanova ( Women, Single)
Egypt • Algeria • Angola • Equatorial Guinea • Ethiopia • Benin • Botswana • Burkina Faso • Burundi • Democratic Republic of the Congo • Djibouti • Ivory Coast • Eritrea • Gabon • Gambia • Ghana • Guinea • Guinea- Bissau • Cameroon • Cape Verde • Kenya • Comoros • Lesotho • Liberia • Libya • Madagascar • Malawi • Mali • Mauritania • Mauritius • Morocco • Mozambique • Namibia • Niger • Nigeria • Republic of the Congo • Rwanda • Zambia • São Tomé and Príncipe • Senegal • Seychelles • Sierra Leone • Somalia • South Africa • Zimbabwe • Sudan • Swaziland • Tanzania • Togo • Tunisia • Uganda • Chad • Central African Republic
U.S. Virgin Islands • Antigua and Barbuda • Argentina • Aruba • Bahamas • Barbados • Belize • Bermuda • Bolivia • Brazil • British Virgin Islands • Cayman Islands • Chile • Costa Rica • Dominica • Dominican Republic • Ecuador • El Salvador • Grenada • Guatemala • Guyana • Haiti • Honduras • Jamaica • Canada • Colombia • Cuba • Mexico • Nicaragua • Panama • Paraguay • Netherlands Antilles • Peru • Puerto Rico • Saint Kitts and Nevis Saint Lucia • • St. Vincent and the Grenadines • Suriname • Trinidad and Tobago • Uruguay • Venezuela • United States
Afghanistan • Bahrain • Bangladesh • Bhutan • China • Chinese Taipei • Hong Kong • India • Indonesia • Iran • Iraq • Japan • Jordan • Yemen • Cambodia • Kazakhstan • Kyrgyzstan • Qatar • Kuwait • Laos • Lebanon • Malaysia • Maldives • Mongolia • Myanmar • Nepal • North Korea • Oman • Pakistan • Palestine • East Timor • Philippines • Saudi Arabia • Singapore • Sri Lanka • South Korea • Syria • Tajikistan • Thailand • Turkmenistan • Uzbekistan • United Arab Emirates • Vietnam
Albania • Andorra • Armenia • Azerbaijan • Belgium • Bosnia and Herzegovina • Bulgaria • Denmark • Germany • Estonia • Finland • France • Georgia • Greece • Ireland • Iceland • Israel • Italy • Latvia • Liechtenstein • Croatia • Lithuania • Luxembourg • Malta • Macedonia • Moldova • Monaco • Montenegro • Netherlands • Norway • Austria • Poland • Portugal • Romania • Russia • San Marino • Sweden • Switzerland • Serbia • Slovakia • Slovenia • Spain • Czech Republic • Turkey • Ukraine • Hungary • United Kingdom • Belarus • Cyprus
American Samoa • Australia • Cook Islands • Fiji • Guam • Kiribati • Marshall Islands • Micronesia • Nauru • New Zealand • Palau • Papua New Guinea • Samoa • Solomon Islands • Tonga • Tuvalu • Vanuatu
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014
- Participants at the 2008 Summer Olympics
- Olympic Games ( Czech Republic)