Denmark at the 2004 Summer Olympics
Denmark participated with 92 athletes at the 2004 Summer Olympics in Athens.
Participants by sport
Archery
- Hasse Pavia Lind Single, Men
Badminton
- Jens Eriksen Double, Men Mixed
- Peter Gade Single, Men
- Pernille Harder Doubles, Women
- Kenneth Jonassen Single, Men
- Ann -Lou Jørgensen Doubles, Women
- Martin Lundgaard Double, Men
- Camilla Martin Single, Women
- Rikke Olsen Doubles, Women Mixed
- Lars Paaske Double, Men
- Jonas Rasmussen Double, Men Mixed
- Tine Rasmussen Single, Women
- Mette Schjoldager Doubles, Women Mixed
Handball
Women
- Kristine Andersen, Karen Brødsgaard, Line Daugaard, Katrine Fruelund, Trine Jensen, Rikke Hørlykke, Lotte Kiaerskou, Henriette Mikkelsen Knebel, Karin Ørnhøj Mortensen, Louise Bager Nørgaard, Rikke Schmidt, Rikke Skov, Camilla Thomsen, Josephine Touray, Mette Vestergaard Olympic champion
Canoe
- Mads Madsen Kongsgaard One kayak, 500 m, Men One kayak, 1000 m, Men
- Lasse Nielsen One kayak, 500 m, Men One kayak, 1000 m, Men
Athletics
- Piotr Bucarski Pole Vault, Men
- Anne Mette Jensen Marathon, Women
- Wilson Kipketer 800 m, Men
- Joachim Olsen Shot put, men
- Christina Scherwin Javelin, women
Cycling
- Mette Andersen Mountain biking, cross- crountry, Women
- Peter Riis Andersen Mountain biking, cross- crountry, Men
- Frank Høj Road, Men ITT, men
- Bo Hamburger Road, Men
- Lars Michaelsen Road, Men
- Christian Poulsen Mountain biking, cross- crountry, Men
- Michael Rasmussen Road, Men
- Nicki Sørensen Road, Men
Riding
- Andreas Helgstrand Dressage, Individual Dressage, team
- Lone Jørgensen Castrup Dressage, Individual Dressage, team
- Jon Petersen Dressage, Individual Dressage, team
- Per Sandgaard Dressage, Individual Dressage, team
- Thomas Velin Jumping, Individual
Wrestling
- Håkan Nyblom Greco-Roman, class up to 55 kg, men
Rowing
- Eskild Ebbesen Lightweight coxless four, men
- Thomas Ebert Lightweight coxless four, men
- Thor Kristensen Lightweight coxless four, men
- Sarah Lauritzen Sculls, women
- Stephan Molvig Lightweight coxless four, men
- Majbrit Nielsen Sculls, women
- Dorthe Pedersen Sculls, women
- Rasmus Quist Lightweight double sculls, men
- Juliane Rasmussen Lightweight double sculls, women
- Mads Rasmussen Lightweight double sculls, men
- Christina Rindom Sculls, women
- Johanne Thomsen Lightweight double sculls, women
Swimming
Sailing
Taekwondo
- Zakaria Asidah Class over 80 kg Men
- Jesper Roesen Class - 68 kg, men
Table tennis
- Michael Maze Single, Men Double, Men
- Finn Tugwell Double, Men
Trampolining
- Peter Jensen Single, Men
Triathlon
- Rasmus Henning Men