Kenya at the 1996 Summer Olympics
Kenya participated in the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States with a delegation of 52 athletes (42 men and ten women ) participated.
- 2.1 archery
- 2.2 boxes
- 2.3 weightlifting
- 2.4 Athletics
- 2.5 Shooting
Medalist
Gold
Silver
Bronze
Participants by sport
Archery
- Dominic Rebelo Single: 61st Place
- Jennifer Mbuta Women, Singles: 62nd
Boxing
- George Maina Kinianjui Lightweight: 17th Place
- Peter Bulinga Light Welterweight: 17th Place
- Evans Ashira Welterweight: 17th Place
- Peter Odhiambo Light Heavyweight: 17th Place
- Ahmed Rajab Omari Heavyweight: 9th place
Weightlifting
- Collins Okothnyawallo I. Heavyweight: 25th place
Athletics
- Donald Onchiri 100 meters: Heats
- Joseph Gikonyo 200 meters: Heats
- Samson Kitur 400 meters: Semi-finals 4 x 400: Semi-finals
- Kennedy Ochieng 400 meters: Quarter-finals 4 x 400: Semi-finals
- Charles Gitonga 400 meters: Heats
- Frederick Onyancha 800 meters: Bronze
- David Kiptoo 800 meters: 6th place
- Philip Kibitok 800 meters: Semi-finals
- Stephen Arusei Kipkorir 1,500 meters: Bronze
- Laban Rotich 1,500 meters: 4th place
- William Tanui 1,500 meters: 5th place
- Paul Bitok 5,000 meters: Silver
- Tom Nyariki 5,000 meters: 5th place
- Shem Kororia 5,000 meters: 9th place
- Paul Tergat 10,000 meters: Silver
- Josephat Machuka 10,000 meters: 5th place
- Paul Koech 10,000 meters: 6th place
- Erick Wainaina Marathon: Bronze
- Lameck AGUTA Marathon: 52nd place
- Ezequiel Bitok Marathon: 56th
- Erick Keter 400 meters hurdles: Heats
- Gideon Biwott 400 meters hurdles: Heats
- Barnabas Kinyor 400 meters hurdles: Heats
- Joseph Keter 3,000 meter steeplechase: Gold
- Kiptanui 3,000 meter steeplechase: Silver
- Matthew Kiprotich Birir 3,000 meter steeplechase: 4th place
- Julius Chepkwony 4 x 400: Semi-finals
- Simon Kemboi 4 x 400: Semi-finals
- Samson Yego 4 x 400: Semi-finals
- David Kimutai 20 km Walk 23 place
- Justus Kavulanya 20 km Walk: 40th place
- Julius Sava 20 km Walking: ?
- Remmy Limo Long Jump: 37th place in qualifying
- Jacob Katonon Triple Jump: 28th place in qualifying
- Naomi Mugo Women, 1,500 meters: Semi-finals
- Pauline Konga Women, 5,000 meters: Silver
- Rose Cheruiyot Women, 5,000 meters: 8th Place
- Lydia Cheromei Women, 5,000 meters: Heats
- Tegla Loroupe Women, 10,000 meters: 6th place
- Sally Barsosio Women, 10,000 meters: 10th place
- Angeline Kanana Women, Marathon: 15th Place
- Joyce Chepchumba Women, Marathon: DNF
- Selina Chirchir Women, Marathon: DNF
- Anuj Desai Small caliber, lying down: 49th place