A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
#
1988 Summer Olympics
September 17
1988
October 2
Roh Tae-woo
Olympic Oath
Son Mi-na
People's Republic of Bulgaria
France
Italy
1988 Summer Olympics medal table
Baden-Baden
Kristin Otto
Matt Biondi
Moscow
Korean Olympic Committee
1986 Asian Games
International Olympic Committee
Hyundai Group
Korean Peninsula
Horst Dassler
Adidas
Coca-Cola
Panasonic (brand)
Calgary
Olympic Park Seoul
Olympic Stadium (Seoul)
Daegu
Busan
Gwangju
Seongnam
Olympia, Greece
Athens
Bangkok
Jeju City
Folklore
National Olympic Committee
Summer Olympic Games
Albania
Nicaragua
Madagascar
Aruba
Maldives
United States Virgin Islands
Costa Rica
Reiner Klimke
Ulf Timmermann
Doves as symbols
Pasqual Maragall i Mira
Barcelona
Water polo at the 1988 Summer Olympics
Diving at the 1988 Summer Olympics
Baseball
Judo
Badminton at the 1988 Summer Olympics
Ten-pin bowling
Basketball at the 1988 Summer Olympics
Handball at the 1988 Summer Olympics
Judo at the 1988 Summer Olympics
Cycling at the 1988 Summer Olympics
Equestrian at the 1988 Summer Olympics
Wrestling at the 1988 Summer Olympics
Rowing at the 1988 Summer Olympics
Swimming at the 1988 Summer Olympics
Sailing at the 1988 Summer Olympics
Tennis at the 1988 Summer Olympics
Table tennis at the 1988 Summer Olympics
Gymnastics at the 1988 Summer Olympics
Volleyball at the 1988 Summer Olympics
Basketball at the 1972 Summer Olympics
Rimas Kurtinaitis
Anne Donovan
Teresa Edwards
Weight class (boxing)
Henry Maske
Torsten Schmitz
Val Barker Trophy
Anja Fichtel
Sabine Bau
Foil (fencing)
Arnd Schmitt
Épée
Udo Wagner
Oliver Reck
Olympic weightlifting
Joachim Kunz
Rechelle Hawkes
Peter Seisenbacher
Birgit Fischer
Willie Banks
Carl Lewis
Peter Rono
Julius Kariuki
John Ngugi
Gelindo Bordin
Christian Schenk
Torsten Voss
Dave Steen
Daley Thompson
Louise Ritter
Jinete
Cross country running
János Martinek
Carlo Massullo
Cycle sport
Olaf Ludwig
Christian Henn
Dressage
Show jumping
Nicole Uphoff
Rembrandt (horse)
Pierre Durand, Jr.
Greg Best
Karsten Huck
Wrestling
Vincenzo Maenza
Aleksandr Karelin
John Smith (wrestler)
Carmine Abbagnale
Giuseppe Abbagnale
Agostino Abbagnale
Thomas Lange
International Shooting Sport Federation
Malcolm Cooper
Anthony Nesty
Gao Min (diver)
Xu Yanmei
Synchronized swimming
Carolyn Waldo
Water polo
Sailing
470 (dinghy)
Tornado (sailboat)
Soling
1924 Summer Olympics
Gabriela Sabatini
Zina Garrison
Stefan Edberg
Henri Leconte
Tim Mayotte
Ken Flach
Robert Seguso
Pam Shriver
Table tennis
Rhythmic gymnastics
Vladimir Artemov
Grand Slam (Tennis)
Kerstin Palm
The Bahamas
Durward Knowles
Janet Evans
United States Olympic Committee
Testosterone
Robert Lechner
NBC
Marathon
Albertville
1940 Summer Olympics
1960 Summer Olympics
1964 Summer Olympics
Winter Olympic Games
1928 Winter Olympics
1940 Winter Olympics
1948 Winter Olympics
1952 Winter Olympics
1960 Winter Olympics
1972 Winter Olympics
1984 Winter Olympics
1960 Summer Paralympics
1964 Summer Paralympics
1968 Summer Paralympics
1972 Summer Paralympics
1976 Summer Paralympics
1980 Summer Paralympics
1984 Summer Paralympics
1988 Summer Paralympics
1992 Summer Paralympics
1996 Summer Paralympics
2000 Summer Paralympics
2004 Summer Paralympics
2012 Summer Paralympics
2016 Summer Paralympics
2020 Summer Paralympics
1976 Winter Paralympics
1980 Winter Paralympics
1984 Winter Paralympics
1988 Winter Paralympics
1992 Winter Paralympics
1994 Winter Paralympics
1998 Winter Paralympics
2002 Winter Paralympics
2006 Winter Paralympics
2010 Winter Paralympics
2014 Winter Paralympics
2018 Winter Paralympics
Youth Olympic Games
2010 Summer Youth Olympics
2014 Summer Youth Olympics
2016 Winter Youth Olympics
2018 Summer Youth Olympics
Integrated Authority File
618179
de